Se afișează postările cu eticheta Credinta: Cine este Maica Domnului ?. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Credinta: Cine este Maica Domnului ?. Afișați toate postările

joi, 2 aprilie 2020

Maica Domnului va reface Credința



Cuvioasa Macaria, mângâietoarea celor suferinzi - Ghenadie Durasov

















Icoana Maicii Domnului de la Sihastria Voronei

Să avem putere a privi chipul cel minunat al Preasfintei Născătoare de Dumnezeu şi să primim de acolo, cei din mănăstire, putere de smerenie, de ascultare, iar cei din lume, atenţie la familia proprie şi la slujirea pentru cei din lume. Privind la Preasfânta Născătoare de Dumnezeu şi ştiind-o pe Ea continuă şi neîncetată rugătoare către Dumnezeu, să ne aducem aminte şi să ne deschidem spre acest mare adevăr, anume că nu poate fi creştin ortodox adevărat decât cel care încearcă - uneori şi cu uitări şi căderi - să aibă gândul la Dumnezeu cât mai des în viaţa lui. Multă lumină, multă încredere, mult curaj, mult spor, primim prin rugăciunile Maicii Domnului dacă noi ne aducem aminte de Dumnezeu şi stăm în stare de prezenţă în faţa Lui“.


Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei

















miercuri, 22 ianuarie 2020

Maica Domnului e Omul sfintit


Ceea ce cauta cei din occident, pe sfantul-om ca noi toti, e doar Maica Domnului.
Iisus e din alta categorie decat omul, e om ca noi toti si inca altceva decat om, e Sfantul care da Viata. 

N-am vazut serialul Messiah, dar am citit cum il intruchipeaza ei pe Iisus: un om, just like all of us. am trait si eu ceva timp in iluzia asta. Cu toate ca stiam ca Iisus e mai mult decat "Om", mintii mele ii convenea cumva sa-l vada "doar" om - nu si Dumnezeu. Nu si "Sfant". Doar Maica Domnului Prodromita m-a invatat ca ea e singurul om sfintit pana aproape de dumnezeire, si ca fiul ei, desi om, e insa cu totul "altceva". E acest altceva care DA VIATA. Cum sa numesti, cum sa descrii asa ceva in cuvinte omenesti, din moment ce noi nu stim ce e viata decat cand o pierdem - ? 

Pt. restul lumii, pt cultura occidentala mai ales, inteleg acum de ce e convenabil ca Iisus e "un om". Poate fi dispretuit mai usor. Poate fi comparat. Poate fi refuzat. Poate fi respins.
Ei nu pot intra in credinta prin Poarta credintei, adica prin Maica Domnului, singura care-i "doar om", cum ar vrea ei, dar si singura, totodata, absolut singura care ne poate invata credinta. de oriunde, de la orice nivel. de la oricare capat pierdut al credintei tale.

Maica Domnului il naste pe Iisus in noi, cei necredinciosi. Ne arata chipul lui, mai presus de noi si de inchipuirile noastre... Iisus pe care il naste numai ea in noi, ne arata apoi chipul nostru cel adevarat, singurul cu care putem privi un chip atat de ne-inchipuit, cum e chipul lui Dumnezeu... Minunatul Emilianos Simonopetritul, iubitorul de Dumnezeu, spune ca asa, noi il nastem din nou pe Dumnezeu, care vine la noi aratandu-ne la randul Lui, chipul nostru curat, pe care il vede numai El... 

Pentru noi, ortodicsii, faptul ca Iisus e om e mierea pamantului adusa in sufletul nostru. La nivel mental, e posibil sa mi se para ca "eu cred". Dar, cand vine vijelia furiei, sau a tristetii adanci, sau a neputintei, sau a singuratatii - atunci vad clar ca eu cred - dar trupul meu nu crede. trupul meu pastreaza amintiri mai adanci decat credinta mea. 
De-aia Dumnezeu s-a facut Trup, Cuvantul s-a facut Trup: ca sa sfinteasca, sa dea Viata noua, curata, omului - pana la trup, pana acolo unde "omul", orice-ar face, nu poate sa ajunga... 



Icoana "Cuvantul s-a facut trup", din Albazin

Daca esti necredincios, nu poti intra in credinta adevarata, intreaga, decat prin Maica Domnului, care te invata din nou sa fii copil, cum n-ai fost niciodata: copil iubit.
Nu poti sa crezi cu adevarat daca nu inveti sa fii din nou copil. Copiii stiu ce-i sfintenia. Dar pe ei nu-i intreaba nimeni, si chiar daca i-ar intreba, n-ar putea raspunde in cuvinte omenesti.












luni, 9 iulie 2018

Mary consoles Eve

Sr. Grace Remington © 2005 Sisters of the Mississippi Abbey

O Eve!
My mother, my daughter, life-giving Eve,

Do not be ashamed, do not grieve.
The former things have passed away,
Our God has brought us to a New Day.
See, I am with Child,
Through whom all will be reconciled.
O Eve! My sister, my friend,
We will rejoice together
Forever
Life without end.
 - Sr. Columba Guare © 2005 Sisters of the Mississippi Abbey

 Sursa









miercuri, 6 septembrie 2017

Lacrimile ei



"... tot astfel plange si pentru fiecare crestin" 
"Aşa cum plângea Maica Domnului pen­tru Fiul ei, atunci când era pe Cruce, tot astfel plânge şi acum pentru fiecare creştin care crede în Dumnezeu. Odată, pe când mă rugam, am urcat la înălţime, sus la Tronul lui Dumnezeu, şi ceream ajutor… Aceasta s-a petrecut cu câţiva ani în urmă, atunci când am orbit din pricina diabetu­lui.
 Deodată am văzut o Femeie, ce purta un acoperământ pe cap şi care s-a apropiat de mine privindu-mă. Şi în timp ce mă privea, lăcrima. Şi cu cât lăcrima mai mult, cu atât lacrimile ei străfulgerau mai tare. Privea la piciorul meu cel sănătos şi lă­crima… îmi amintesc şi acum acele lacrimi. Acele lacrimi au căzut în inima mea. Să nu le scoţi din inima mea! Am simţit multă bucurie şi mult curaj am primit când am văzut acele lacrimi, deşi eram orb.
 Altădată am văzut o lumină nesfârşită. Văzând acea lumină, ce urca de la pământ la cer, am fost cuprins de dor dumnezeiesc şi am început să spun cu toată inima mea: «Sfinte Dumnezeule… Sfinte Dumnezeu­le…» Sufletul meu se înălţa duhovniceşte. Dacă omul întâlneşte Lumina, se topeşte, precum se topeşte sarea fină în apă.Atunci când vine Lumina… Ca un vul­can… Şase, şapte ani după aceea, când îmi aminteam aceasta lăcrimam şi strigam: «Sfinte Dumnezeule!…» Acestea nu se spun… Eu mă rog ca să mă vadă Maica Domnului, iar nu să o văd eu… Maica Domnului… harul ei se află pe pământ. Să dobândim virtuţile. Sfinţii sunt aici şi se luptă ca să ne izbăvească. 
Aşa cum plânge Maica Domnului pentru Hristos Cel fără de păcat, tot astfel plânge şi pentru fiecare creştin. Plânge, dar nu o vedem. A o vedea nu este al nostru. Este «dar de sus». 
Unul prin rugăciune dobândeşte cunoaş­terea de Dumnezeu, altul este fierăstruit pentru credinţă. Să nu ne pierdem credinţa. Nu numai să citeşti, dar să şi pui în practică, şi atunci te va durea pentru Evanghelie.Cea mai mare dovadă a vieţii de din­colo este Maica Domnului, care se roagă cu lacrimi Fiului ei, aşa cum se ruga înaintea Crucii". 
Anastasie MalamasExtras din ”Ca aurul în topitoare”, Ed. Evanghelismos

Sursa: Ganduri din Ierusalim






luni, 10 iulie 2017

"Ingramadita de rusine"



10 IULIE 2017


Era odată pe stradă o bătrână care cersea – se vedea că nu mai cersise, dar de o conditie morală foarte bună. Stătea, asa, îngrămădită cu rusine, îsi pusese o iconită în fată si nu zicea nimic. M-am apropiat de ea si am întrebat-o:
„Ati primit ceva?”. Zice: „Nu”. I-am zis: „Tot stati degeaba aici… rugati-vă pentru ei. Le vedeti picioarele, aleargă în toate părtile, au atâtea probleme, au atâtea necazuri… Ziceti asa: «Maica Domnului binecuvântează-l pe acesta, ajută-l pe acesta care trece pe lângă mine». Faceti ceva bun.
Când am trecut după o săptămână mi-a zis: „Maică, primesc de dau la toti la sfârsitul zilei (erau vreo 10 însirati pe acolo) fără să cer nimic”. E atât de puternică această rugăciune!

Monahia Siluana Vlad


Sursa: ganduridinierusalim.com










marți, 18 aprilie 2017

Ingerul a strigat celei pline de dar:



Ingerul a strigat celei pline de dar:
„Curata Fecioara, bucura-te!
Si iarasi zic, bucura-te!
Ca Fiul tau a inviat a treia zi din groapa.”
Lumineaza-te, lumineaza-te, noule Ierusalime
Ca Slava Domnului peste tine a rasarit!
Salta acum si te bucura Sioane,
Iara tu, curata Nascatoare de Dumnezeu
Veseleste-te intru Invierea Celui nascut al tau.

* Icoana Maicii Domnului - Biserica Sfanta Treime Ghencea, Bucuresti





vineri, 8 iulie 2016

Parintele Ieremia de la Putna : "... sa-nvatam sa ne apropiem de Maica Domnului ca niste copii, pentru ca noi STIM sa fim copii ... ! "



Oare ... ? STIM noi oare, sa fim copii ...cat timp nici macar parinti buni nu stim sa fim ... ?


Adevărat zic vouă: Cine nu va primi împărăţia lui Dumnezeu ca un copil, nu va intra în ea.
Matei, 10,15

Spunea Parintele Arsenie Papacioc, ca un pacatos i-a cerut Maicii Domnului:
- Maica, arata-te a-mi fi mama! Si Maica Domnului i-a raspuns:
“Arata-te a-mi fi fiu”


 


Min 141:00 Cum inveti sa fii copil al lui Dumnezeu

… deci, asta … faceti efortul asta de a va aseza, cum v-am spus la : “Atata-te a-mi fi fiu ...  ” ... cata bogatie de viata si de solutii numai in acest cuvant scurt: “Atata-te a-mi fi fiu ... ”


… pai, fiu este ala care face nu stiu cate … ! da vine la mama … ! si, mama  … c-am vazut  … aaah, hai sa va zic, de ce, ce mi-a mai dat incredere la treaba asta, c-am vazut odata (bine, de cateva ori … ) da odata mi-a ramas in minte, cand se-ntampla exact cum v-am zis, adica, pruncu facuse pe el, bineinteles, si mama, il schimba. Numa … diferenta era ca eram si io acolo… in camera aia … !
… s-a umplut camera de-un miros…  extraordinar de greu … Dar eu, departe fiind (adica, … destul de safe, asa, adica nu… ) da tot era, era miros … insuportabil, dar …. !
- Dar… !  Observam spectacolul … era un spectacol care se desfasura acolo…  mama il schimba…  pa … asta ! Mirosea crunt, bineinteles, dar – ei – nu aveau treaba cu mirosul … !  … Deci, ala zambea … de parca facuse nu stiu ce  … in culmea fericirii, si mama il manca din priviri !
"mama, ce-ai facut … !"  nu stiu ce facea ea acolo (mama face de obicei, poate voi stiti mai bine … ) In orice caz… Si, am vazut ca nu se scarbea… deloc, … mama… (de ce ma scarbeam io … ) Si, atuncea, am capatat multa incredere aicea … Si, am vazut si-n Evanghelii, dragii mei – de-aicea, ca sa fie parabola intre “copil” – si discutia serioasa: In Evanghelie, desfranata, da ? la picioarele Mantuitorului: io spun: ca ea putea sufleteste ! raspandea o mireasca urata… de desfranare …  adica, “caca” bine, adica,  … toata … 

Dar, totusi, Mantuitorul nu s-a scarbit de ea, … Observati … ? stiti asta, da … ? Sunteti de acord cu mine ca nu s-a scarbit de ea… 
… Si, atunci, am avut incredere sa spun asta: ca, daca eu ma scarbesc de pacatele mele, Dumnezeu nu se scarbeste de mine …  !

Stii … ? Si, daca eu ma scarbesc de ale mele, Dumnezeu ma ia cum ia mama pe pruncu ala, care l-am vazut eu, nu-i spune nimic (niciodata nu spune Dumnezeu, decat daca esti impietrit la inima spune mai multe ) da daca te-ntorci cu pocainta, niciodata nu-ti spune ceva, nu-ti bate obrazu, sau: bai, de ce-ai facut-o … ! Niciodata ! Niciodata !
Chiar spunea maica asta din Grecia, ca Mantuitorul nu te-ntreaba niciodata, ba ! de ce-ai cazut !? ci:  … de ce nu te ridici … ?


Min 143:44

… Deci, asta este increderea pe care o am : Stiu ce-am facut, si nu e bine …  !
Si ma scarbesc, sau… mi-e rusine, asta e… s-o punem mai … mi-e rusine… !
Daca mie mi-e rusine, ma duc ca pruncu la Maica Domnului, ea ma ia, nu-i mai …  e … usor, aceasta privire de care spunea parintele, se rezolva… 



Min 144:00 Si, stiti cum se rezolva problemele noastre …?

… Si, stiti cum se rezolva problemele noastre … ? Vreti… “patimi”… ?! Hai, ce vreti voi  … ! Patimi ! Hai sa zicem …  "patimile"-astea ! Stiti cum se rezolva  ? Intrand, apropiindu-te de Maica Domnului, si-ncredintandu-i ei problema asta a ta.  

Adica…  de exemplu…  Dumnezeu n-are pretentii de la mine sa nu pacatuiesc: STIE ca nu pot.
FARA El – eu-n-am-cum-sa-nu-pacatuiesc ! Este firesc pentru omul cazut sa pacatuiasca! Nu-nseamna ca trebuie s-o facem…  !

Ce-i lipseste omului ? RELATIA CU EL. El ne-a zis ca: FARA MINE, nu puteti sa faceti nimic. Da ! Si cu el – da ! Pe mine nu ma mai preocupa sa nu pacatuiesc – ca nu pot – Si El, cum spune parintele, o sa lucreze in mine – inclusiv asta – sa ma vindece de patimi.



Min 145:11 ... Si noi STIM sa fim copiii ai Mamei …

La fel, Maica Domnului: ajung la ea, si nu-mi mai pun problema ce-am gresit, ca oricum sunt … in culpa …  oricum am gresit … inclusiv, am suparat-o … da-mi cer iertare … 

Intrebare: da de ce nu mergem la Mantuitorul …?

Raspuns: Nu, este ... e... diferenta specifica.... dar, eu vorbesc acum de Maica Domnului, … eu propun acest model al Maicii Domnului, pentru ca noua…  In primul rand, pentru ca asa a facut Dumnezeu lucrurile, asa spun sfintii: Ea este Mama noastra in Duh, ea se poarta ca o mama … SI NOI STIM sa fim copiii ai Mamei … STIM relatia cu Mama… Ne e usor … sa intram in relatia asta cu Mama … 
(… Bun … !)