Si nu in primul rand de la "fac si pot" ci de la "eu".
Etichete
- Credinta: Cine este Dumnezeu ?
- Cresterea copiilor
- Credinta: Induiosarea (Umilenie)
- Credinta: Lumea aceasta
- Credinta: Cine este Maica Domnului ?
- Credinta: Maica Siluana Vlad
- Credinta: Daca nu voi cere
- Credinta: Protosinghel Hrisostom de la Putna
- Momente de gratie
- Med: Remedii naturale verificate
- Ortodoxia nu se invata
Se afișează postările cu eticheta Credinta: Protosinghel Hrisostom de la Putna. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Credinta: Protosinghel Hrisostom de la Putna. Afișați toate postările
vineri, 20 iulie 2018
duminică, 15 ianuarie 2017
Copiii Domnului: CE STIU COPIII
Un enfant vous embrasse
Parce qu'on le rend heureux
Tous nos chagrins s'effacent
On a les larmes aux yeux
Mon Dieu, mon Dieu, mon Dieu...
Dans votre immense sagesse
- immense ferveur -
Faites donc pleuvoir sans cesse
Au fond de nos coeurs
Des torrents de tendresse
Pour que règne l'amour
- règne l'amour -
Jusqu'à la fin des jours ...
Ce stiu copiii
Inainte de a sti sa iubeasca, inainte chiar de a sti ce e iubirea, copiii stiu doar un lucru: ca sunt iubiti.Un bun parinte ieromonah tanar, Hrisostom de la Putna, sfatuieste oamenii sa nu lupte sa castige dragostea lui Dumnezeu, ci sa se poarte ca si copiii, care sunt "excroci sentimentali", pentru ca ei stiu ca sunt iubiti, si stiu se se poarte ca cineva care se stie iubit. Cum se poarta cineva care se stie iubit?
Cerand totul de la Tatal. Si mai ales imposibilul.
Spune ieromonahul Hrisostom: "nu trebuie sa te lupti sa castigi dragostea Tatalui, nu trebuie sa te lupti sa ajungi aici, ci trebuie sa pornesti de aici".
"Cine nu va primi Imparatia ca un copil - nu va avea parte de ea".
vineri, 12 august 2016
Nu exista o "Tehnica". Nu se "invata".
Se molipseste. Se "ia". Nu din cuvinte, nu prin invatare, ci prin trairea alaturi de oameni care "au". Căci celui ce "are" i se va da; dar de la cel care nu are,
şi ce are i se va lua.
In ortodoxie, credinta se "ia" prin molipsire, prin familiaritate cu cel care are sfintenia. Facandu-te fiu al lui. Copil al lui. Din cauza asta e important sa nu uitam niciodata - niciodata - cum e sa fii copil. Si, daca n-am fost niciodata cu adevarat, copii - exista multi oameni carora parintii le-au rapit darul de a fi copil si i-au crescut direct "oameni mari"- atunci sa invatam sa fim cu adevarat copii.
Pentru ca atunci cand ai ajuns la capatul drumului (vietii tale) si vezi ca nu ai fost niciodata copil, nu mai poti sa inveti sa fii copil din nou decat numai de la Mama din ceruri si de la Tatal din ceruri si de la rudele lor de aici de pe pamant, frati cu Fratele nostru din ceruri - noi toti adica, cei din neamul crestinesc.
Caci "Cine nu va primi Împărăția lui Dumnezeu ca un copil, nu va intra în ea".
Asa spune Parintele Hrisostom de la Putna, aici (min. 39)
In ortodoxie, credinta se "ia" prin molipsire, prin familiaritate cu cel care are sfintenia. Facandu-te fiu al lui. Copil al lui. Din cauza asta e important sa nu uitam niciodata - niciodata - cum e sa fii copil. Si, daca n-am fost niciodata cu adevarat, copii - exista multi oameni carora parintii le-au rapit darul de a fi copil si i-au crescut direct "oameni mari"- atunci sa invatam sa fim cu adevarat copii.
Pentru ca atunci cand ai ajuns la capatul drumului (vietii tale) si vezi ca nu ai fost niciodata copil, nu mai poti sa inveti sa fii copil din nou decat numai de la Mama din ceruri si de la Tatal din ceruri si de la rudele lor de aici de pe pamant, frati cu Fratele nostru din ceruri - noi toti adica, cei din neamul crestinesc.
Caci "Cine nu va primi Împărăția lui Dumnezeu ca un copil, nu va intra în ea".
Asa spune Parintele Hrisostom de la Putna, aici (min. 39)
Iisus Fratele
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
