Etichete
- Credinta: Cine este Dumnezeu ?
- Cresterea copiilor
- Credinta: Induiosarea (Umilenie)
- Credinta: Lumea aceasta
- Credinta: Cine este Maica Domnului ?
- Credinta: Maica Siluana Vlad
- Credinta: Daca nu voi cere
- Credinta: Protosinghel Hrisostom de la Putna
- Momente de gratie
- Med: Remedii naturale verificate
- Ortodoxia nu se invata
vineri, 4 septembrie 2015
"Privirea Ta linistita si blanda sufletul meu n-o poate uita". Sf. Siluan Athonitul
Dumnezeu "asa cum este".
Mn. Ioan Botezatorul, Essex, UK
Sf. Arsenie Boca, Draganescu.
Sursa: Blogul lui Vasile Calin Dragan
Andrei Rubliov
duminică, 30 august 2015
vineri, 21 august 2015
cand doare Viata
– Eu cautam sa inteleg ce sens are viata si sa gasesc un raspuns valabil pentru mine. Durerea mea crestea din ce in ce mai mult, si intr-o zi am simtit ca o sa mor daca o sa mai indur acea durere. Dar de fapt ma durea impotrivirea la durere. Si cand am spus ca daca mai dureaza am sa explodez, am sa crap, vocea mea din adanc a spus: crapa! Si s-a facut lumina… Atunci m-am intalnit cu Dumnezeu si am cautat o forma sa ma inchin Lui.
....
Cuvinte de la Parintele Calciu despre sensul suferintei…
Reusisem sa traiesc cu Dumnezeu durerea mea, nu ma mai impotriveam. Am
trait minunea ca fusesem scoasa din durere, cu durere cu tot. Durerea era chiar
viata mea care invata sa devina bucurie, pentru ca la capatul acestei dureri
era si este Dumnezeu. Dar acum incepuse sa ma doara durerea lumii. Si, vorba prietenei
noastre Sara, care a zis ca eu credeam ca o sa ma ia in brate si o sa ma
mangaie, acuma mi-a dat mai multa durere. Si intr-o zi, cand traversam o
strada cu trei benzi incolo si trei incolo, si in mijloc un mare spatiu cu
trandafiri, i-am vazut pe oameni, le-am vazut fata asta ranita si stiam,
vazusem ca dincolo de fata asta, e chipul lui Dumnezeu pe care eu l-am vazut cu
ochii astia, si m-a coplesit o durere si m-am oprit. Si am vrut sa-i spun:
“Doamne, cine ne scapa de durerea asta?”. Atunci am simtit ca este durerea Lui
pentru oameni, durerea Lui pentru noi. Am simtit ca Dumnezeu a luat trupul
nostru ca sa ridice durerea noastra in trupul Lui, si ca atata timp cat eu sunt
in carnea in care El intra cu carnea Lui indumnezeita, durerea Lui este si durerea
mea si durerea mea este si durerea Lui. In cuvinte este imposibil de spus
ce s-a intamplat. Raspunsul pana la urma a fost – eu va spun in cuvinte, eu
l-am primit atuncea ca un altfel de inteles – nu putem sa scapam de durerea
aceasta, decat scapand de trupul acesta. Si daca nu mai am acest corp, nu mai
sunt eu. Si ce vom face, ce e de facut? Si raspunsul a fost: “lasa-te mangaiata
si mangaie”. Si cand am ajuns de partea cealalta [a drumului] eram misionara.
....
joi, 13 august 2015
Dumnezeu ne roagă să-I spunem „Tu” și să-I fim prieteni
Măreţia Lui
ne înfricoşează, smerenia Lui ne cutremură. Şi oricât ne-am înălţa
noi, din răsputeri, în atragerea noastră către El, cu bucurie
simţim procesul înălţării, dar în acelaşi timp El ne apare din ce în ce
mai de neajuns. Şi se întâmplă să ajungem la neputinţă, ne cuprinde o oarecare
deznădejde, ne vedem gata a cădea - şi dintr-o dată El, total neaşteptat, este
cu noi şi ne îmbrăţişează cu dragoste.
Duhul nostru petrece într-o stare de
încântare plină de mulţumire când ni se descoperă Sfânta Taină ce depăşeşte
mintea zidită: Dumnezeul cel Viu, Căruia poţi să-I spui „Tu”.
Măreţia
Lui ne înfricoşează, smerenia Lui ne cutremură. Şi oricât ne-am
înălţa noi, din răsputeri, în atragerea noastră către El, cu bucurie
simţim procesul înălţării, dar în acelaşi timp El ne apare din ce în ce
mai de ne-ajuns. Şi se întâmplă să ajungem la neputinţă, ne cuprinde
o oarecare deznădejde, ne vedem gata a cădea ‒ şi dintr-odată El,
total neaşteptat, este cu noi şi ne îmbrăţişează cu dragoste.
Dumnezeu este uimitor de paradoxal. Sufletul este gata să-L întrebe: „Dar
Tu unde ai fost când mie îmi era aşa de greu?”, însă, văzându-L cu sine, nu
poate să-şi rostească întrebarea. Înţelesul părăsirii de către Dumnezeu
este a ne arăta că nu suntem încă gata; că încă nu ne-am săvârşit călătoria
până la capăt; că avem încă a trece prin nevoinţa unei mai mari deşertări; a
bea până la fund paharul pe care El l-a băut (Matei 20, 22).
Şi astfel, într-o cucernică teamă şi în
lumina nădejdii ce se întăreşte, sufletul se smereşte şi se adânceşte bucuria
inimii pentru înmulţirea cunoaşterii căilor lui Dumnezeu, Mântuitorului nostru.
(Arhimandrit Sofronie, Vom vedea pe
Dumnezeu precum este, București, Editura Sophia, 2008, p. 38)
duminică, 31 mai 2015
marți, 7 octombrie 2014
Through Vengeance: Prin calea Razbunarii
"Through vengeance humans wrongly believe they can be made whole again" (dintr-un film prost). In romaneste ar suna aproximativ asa: prin razbunare oamenii cred, in mod gresit, ca pot fi ... re-intregiti - si aici nu pot sa traduc bine expresia whole again, pt. ca nu exista corespondent in romaneste.
Am citit prima oara expresia whole again intr-o Biblie in limba engleza, si m-am mirat ca in romaneste nu exista sensul asta. Acum, e posibil ca sensul original in ebraica sa nu fie tocmai asta, dar e totusi o foarte buna aproximare. Pt. ca, psihologic, asta imi doresc atunci cand ma razbun: sa iau inapoi ceva ce mi-a fost luat fara voia mea, deci prin violenta. Dar pb. e ca prin razbunare eu nu urmaresc neparat sa exercit violenta (nu urmaresc placerea violentei), ci urmaresc in primul rand sa restaurez/sa umplu la loc in mine, golul care-a ramas dupa ce cineva mi-a luat ceva. Sa intru din nou in posesia a ceea ce mi s-a luat.
Alta idee pt. care expresia whole again e foarte potrivita, este ca, daca abuzul e psihic, sau a fost facut la o varsta la care nu te puteai apara, atunci nu mai exista posibilitatea restaurarii; nimic din lumea aceasta nu te mai poate intregi la loc, nu-ti mai poate da ce ti s-a luat atunci - nimeni si nimic decat numai Dumnezeu: El e singurul care te poate re-intregi, si inca, o poate face intr-un mod in care sa fii cu totul intreg - si nou - ca si cum te-ai fi nascut azi... !
Esti un intreg nou - adica de fapt esti altul, fiind in acelasi timp si cel care ai fost, si stiind ca vei fi din nou transformat intr-un om si mai nou decat ai putut fi vreodata - in toata aceasta devenire
Am citit prima oara expresia whole again intr-o Biblie in limba engleza, si m-am mirat ca in romaneste nu exista sensul asta. Acum, e posibil ca sensul original in ebraica sa nu fie tocmai asta, dar e totusi o foarte buna aproximare. Pt. ca, psihologic, asta imi doresc atunci cand ma razbun: sa iau inapoi ceva ce mi-a fost luat fara voia mea, deci prin violenta. Dar pb. e ca prin razbunare eu nu urmaresc neparat sa exercit violenta (nu urmaresc placerea violentei), ci urmaresc in primul rand sa restaurez/sa umplu la loc in mine, golul care-a ramas dupa ce cineva mi-a luat ceva. Sa intru din nou in posesia a ceea ce mi s-a luat.
Alta idee pt. care expresia whole again e foarte potrivita, este ca, daca abuzul e psihic, sau a fost facut la o varsta la care nu te puteai apara, atunci nu mai exista posibilitatea restaurarii; nimic din lumea aceasta nu te mai poate intregi la loc, nu-ti mai poate da ce ti s-a luat atunci - nimeni si nimic decat numai Dumnezeu: El e singurul care te poate re-intregi, si inca, o poate face intr-un mod in care sa fii cu totul intreg - si nou - ca si cum te-ai fi nascut azi... !
Esti un intreg nou - adica de fapt esti altul, fiind in acelasi timp si cel care ai fost, si stiind ca vei fi din nou transformat intr-un om si mai nou decat ai putut fi vreodata - in toata aceasta devenire
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

















